Čovjek koji nije mogao šutjeti, r. Nebojša Slijepčević, Hrvatska, Bugarska, Francuska, Slovenija, 2024., 13′
Ovjenčan Zlatnom palmom za najbolji kratkometražni film u službenoj konkurenciji festivala u Cannesu, Čovjek koji nije mogao šutjeti donio je najveći uspjeh hrvatskom filmu od neovisnosti. Redatelj Nebojša Slijepčević (Srbenka, 2018.; Gangster te voli, 2013.) scenarij je zasnovao na istinitom događaju o bešćutnom zločinu u jeku rata: radnja se zbiva 27. veljače 1993. godine, na maloj stanici u Štrpcima u Bosni i Hercegovini. Putnički vlak na liniji Beograd-Bar zaustavljaju paravojne snage u akciji etničkog čišćenja. Dok odvode nevine civile, samo jedan od pet stotina putnika usuđuje im se suprotstaviti. Ovo je istinita priča o čovjeku koji nije mogao šutjeti.
“Činovi nasilja događaju se oko nas svakodnevno. Lokalno oni nisu toliko ekstremni kao za vrijeme rata u bivšoj Jugoslaviji, ali globalno – još su ekstremniji. I svatko od nas se u tome suočava s pitanjem koje postavlja i protagonist filma: trebamo li se suprotstaviti nasilju čak i ako nismo neposredna meta?”, o filmu kaže redatelj Nebojša Slijepčević.
Uloge u ovom filmu o zaboravljenom junaku Tomi Buzovu i ultimativnoj borbi protiv zločina nose Goran Bogdan, Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš i drugi.
Proslava, r. Bruno Anković, Hrvatska, Katar, 2024., 86′
Adaptacija nagrađivanog istoimenog romana sa statusom suvremenog klasika Damira Karakaša upire pogled u tjeskobnu prošlost kako bi odaslala upozorenje za sadašnjost. Kroz portret ruralne sredine izbrazdane mučninama rata, siromaštva i političkih turbulencija praćenih naglim promjenama režima i ideologije u razdoblju između 1926. i 1945., film istražuje “zašto nevini pojedinci postaju lakom lovinom ideoloških križara”, kako je istaknuo jedan od selektora Međunarodnog filmskog festivala u Karlovim Varima, gdje je Proslava ljetos odradila svjetsku premijeru u okviru glavnog natjecateljskog filma.
Debitantsko cjelovečernje ostvarenje redatelja Brune Ankovića prati dvadesetak godina u životu glavnog junaka i njegove obitelji u siromašnom ličkom selu. Na kraju Drugog svjetskog rata, umoran i poražen, vojnik Mijo skriva se u šumi. Iz skrovišta promatra rodno selo u koje se ne smije vratiti. Mijo nas vodi na putovanje u prošlost, a kroz tri ključna trenutka njegova života istražujemo okolnosti koje dovode do ekspanzije ekstremizma u društvu.
Ulogu glavnog lika Mije odigrala su trojica glumaca: Bernard Tomić, Lars Štern i Jan Doležal. U ulozi oca nalazi se Krešimir Mikić, u ulozi Mijine žene Drenke nastupa Klara Fiolić, a u filmu glume još i Tanja Smoje, Nedim Nezirović, David Tasić Daf i Izudin Bajrović. Uz osvojene četiri pulske Zlatne arene – za najbolji film, najbolji scenarij (Jelena Paljan), najbolju mušku glavnu ulogu (Bernard Tomić) te fotografiju (Aleksandar Pavlović) – film je izuzetno dobro prihvaćen kako od domaće, tako i od strane kritike koja ga opisuje kao “hipnotizirajuć” (Cineuropa) i “moćan debi, pun atmosferične sumornosti” (The Film Verdic).
U razgovoru nakon projekcije film će predstaviti redatelj Bruno Anković.
ULAZNICE: Za Klub prijatelja 3,50€ / redovna cijena 4€
Ulaznice po redovnoj cijeni dostupne su online i na blagajni Kuće umjetnosti Arsen.
Članovi Kluba prijatelja popust ostvaruju na fizičkim prodajnim mjestima uz predočenje važeće članske iskaznice.