Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva slavi se 22. veljače, a koji dan ranije će se taj važan datum obilježiti prigodnim programom u suradnji Udruge prosvjetnih djelatnika Biskup Srećko Badurina, Glazbene škola Ivana Lukačića Šibenik, Ekonomske škole Šibenik, Šibenske biskupije, Mješovitog katedralnog zbora sv. Jakova Šibenik i Tvrđave kulture Šibenik.
Svojom inicijativom uključeni u suradnju žele dati svoj doprinos i ukazati na važnost promicanja vrijednosti i ljepota hrvatskog glagoljičnoga pisma te omogućiti glagoljici da jedan dan u godini bude upravo njezin spomendan.
VAŽNOST GLAGOLJICE
Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu. Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva knjiga na hrvatskome jeziku „Misal po zakonu rimskoga dvora“, prvi misal u Europi koji nije tiskan latinicom i latinskim jezikom. Glagoljica je otada jedno od najprepoznatljivijih obilježja hrvatske pismenosti i kulture te važan simbol hrvatskog i nacionalnog identiteta po kojem je Hrvatska jedinstvena i prepoznatljiva u svijetu.
PROGRAM
Program se sastoji od dva dijela, glazbenog i literarnog.
Glazbeni dio:
Mješoviti katedralni zbor sv. Jakova Šibenik, voditeljica Jelena Mikulandra
Pjevački odjel Glazbene škole ‘Ivana Lukačića’ Šibenik, nastupaju učenici u klasi profesorice Ane Grubić Miškić, uz glasovirsku pratnju profesorice Kristine Pešić i Jelene Barbače
Literarni dio:
Ante Nadomir Tadić – Šutra, književnik i skladatelj
Voditeljice: učenice Lucija Kulić, Antonija Karađole, Katarina Milković
Ulaz je moguć isključivo uz pozivnicu.